Milicz to jedna z najpiękniejszych miejscowości, jakimi może nas oczarować Dolina Baryczy. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać przyrodnicze wycieczki po okolicy, odwiedzać słynne Stawy Milickie i cieszyć się doskonałymi warunkami do prowadzenia ornitologicznych obserwacji. Milicz jest też miejscem ciekawym dla wszystkich tych osób, które cenią sobie spotkania z cennymi zabytkami. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć?
Kościół Łaski
Jednym z najważniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Milicz, jest Kościół Łaski. Zaprojektowany przez Gottfrieda Hoffmana, wzorowany na Kościele Pokoju w Świdnicy, może się pochwalić ciekawą sylwetką, wysoka wieżą oraz historią, którą warto lepiej poznać. Podobny kościół znajduje się niedaleko Radomia – więcej informacji o nim na stronie pod adresem radominfo.pl. Kościół św. Andrzeja Boboli w Miliczu jest jednym z tych zabytków, które najpiękniej przypominają nam o burzliwej historii Dolnego Śląska oraz o roli, jaką w jego dziejach odgrywały spory i konflikty religijne.
Historia Kościoła w miejscowości Milicz
Kościół ten powstał w początkach XVIII wieku, po podpisaniu w 1707 roku ugody w Altranstädt, czego skutkiem było wydanie przez cesarza Austrii, Józefa I, zgody na budowę kilku kościołów dla ewangelików. Były to tzw. Kościoły Łaski, wznoszone poza murami miejskimi według konkretnych wytycznych. Świątynie takie powstały w Kożuchowie, Żaganiu, Miliczu, Cieszynie, Jeleniej Górze i Kamiennej Górze. Do dziś kościół w Miliczu uchodzi za jeden z tych najciekawszych, nic więc dziwnego, że turyści w trakcie wycieczki po Dolinie Baryczy tak chętnie poświęcają swój czas tej budowli. W jego wnętrzu wyróżniają się organy Wilhelma Sauera, wykonane w 1887 roku. Wiele cennych elementów wyposażenia tego kościoła została stąd przeniesiona, m. in. do katedry w Poznaniu.