Mało kto jest w stanie zupełnie szczerze powiedzieć, że odczuwa całkowite zadowolenie z tego, jak wygląda jego życie. Praktycznie zawsze znajdzie się coś takiego, na co można by ponarzekać. Prawie każdy uważa, że mógłby lepiej wyglądać, ważyć kilka kilogramów mniej, częściej jeździć na wakacje za granicą albo otaczać się szerszym gronem zaufanych przyjaciół i regularniej wychodzić z nimi na miasto.
Jak zmienić swoje życie?
To oczywiście zawsze można zrobić. Nie należy jednak stawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko. Niedoścignione cele bardziej przytłaczają niżeli motywują do działania i wręcz uniemożliwiają jakikolwiek rozwój.
Zmiany muszą być więc spokojne. Zamiast porywać się od razu na to, by zmodyfikować dosłownie każdy aspekt swojego życia – pracę, edukację, dietę, aktywność fizyczną i życie towarzyskie – lepiej wybrać sobie jeden z tych aspektów i to na nim skoncentrować się np. przez najbliższe dwa tygodnie. Zmiany wymagają czasu. W książkach zawierających różne porady psychologiczne często pojawia się wzmianka o tym, że do budowy nowego nawyku potrzeba dokładnie trzech tygodni.
Oznacza to, że nie da się zmienić na stałe przyzwyczajeń związanych z jedzeniem w ciągu dwóch czy trzech dni. Im spokojniej będzie się wprowadzać różne modyfikacje do swojego codziennego życia, tym większa szansa na to, że te modyfikacje okażą się stałe. Należy też od razu dać sobie przyzwolenie na mniejsze czy większe wpadki. Życie nigdy nie jest idealne i nie da się go zaplanować co do joty, dlatego zawsze należy pozostawić sobie jakąś przestrzeń na popełnianie błędów.
Jeżeli natomiast u człowieka występuje coś takiego jak lęk przed zmianą, jakiekolwiek modyfikacje mogą okazać się wprost niemożliwe do wprowadzenia. W takiej sytuacji kluczową rolę może odegrać psychoterapia. Dzięki niej człowiek odkrywa, dlaczego tak naprawdę boi się zmian, by późnej móc ten lęk pokonać i ruszyć do przodu.
Dobrym rozwiązaniem na zastanowienie się nad swoim życiem może być także wyjazd do pięknego zacisza, z których wiele opisujemy na Radom Info.