Jak oszczędzać na zdrowym gotowaniu?

Zdrowe = drogie? W żadnym wypadku! Jeżeli do tej pory każdy twój zdrowy obiad kosztował cię więcej niżeli piętnaście złotych, to oznacza, że robiłeś coś źle i niepotrzebnie marnowałeś pieniądze na żywność, która nie jest wcale niezbędna dla twojego zdrowia. Zmień zatem swoje przyzwyczajenia. Zastosuj się do poniższych sposobów, z pomocą których twoje gotowanie nagle stanie się i zdrowe, i tanie.

Zastąp mięso… warzywami! Oczywiście nie musisz tego robić za każdym razem, ale dobrze by było, gdyby przynajmniej trzy dania obiadowe w tygodniu składały się z samych warzyw i ewentualnie niewielkiego dodatku węglowodanów w postaci ciemnego ryżu czy kaszy. Nie chodzi tu nawet o aspekt związany z kwestiami moralnymi. Mięso jest przecież drogie. Skoro więc chcesz oszczędzać, musisz jeść go mniej. Oczywiście pierś z kurczaka znalazłbyś na promocji za cenę jedenastu czy dwunastu złotych za kilogram, ale czy za tę kwotę da się kupić wartościowe mięso? Zamiast jeść coś, co będzie ci tylko szkodzić, postaw na różnorodne bezmięsne alternatywy.

Wspaniały zdrowy obiad wykonasz chociażby z warzyw strączkowych. Bez trudu ugotujesz przepyszne aromatyczne curry z samej ciecierzycy albo przygotujesz wspaniałe placuszki z ziemniaków, marchewki i cukinii. Obiady zdrowe mogą być też słodkie. A w nich akurat nie ma nawet miejsca na dodatek mięsa. Jeżeli chcesz gotować tanio, nie bój się dań tradycyjnych, takich jak naleśniki, pampuchy czy racuszki. Staraj się po prostu tak modyfikować te klasyczne polskie przepisy, by pozwalały ci one na tworzenie dań zdrowych, wartościowych i dietetycznych, czyli niskokalorycznych.

Osoby interesujące się zagadnieniami dietetycznymi powinny również zapoznać się z żywnością z bogatą zawartością żelaza.

Prostym sposobem na oszczędzanie pieniędzy na jedzeniu jest też wykorzystywanie wszystkiego, co akurat ma się w domu. Z tego, co akurat przechowujesz w lodówce i szafkach, na pewno zdołałbyś przygotować jeszcze niejeden zdrowy obiad. Zanim udasz się po raz kolejny na zakupy spożywcze do sklepu, wykorzystaj to, czym już dysponujesz.