W dzisiejszym, zabieganym świecie wizja o tym, by mieć wolny czas w ciągu dnia, to dla niektórych marzenie. Choć wydaje się utopijne, zastosowanie poniższych wskazówek może okazać się pomocne.
Co w swoim życiu należy zmienić, by codziennie mieć chociaż chwilę wolnego czasu?
Dobra organizacja to podstawa
Gdy w ciągu dnia obowiązków nie ubywa, a wręcz mamy wrażenie, że bez końca się mnożą, to znak, by zadbać o naszą organizację. To ona pozwoli na dostrzeżenie rzeczy, na które niepotrzebnie marnujemy czas.
1. Rozsądny plan
Przede wszystkim należy się zastanowić, jakie obowiązki musimy wykonywać na co dzień? Następnie do tej listy dodać to, co chcielibyśmy w sobie rozwinąć, np. hobby albo praca dodatkowa. Lista zrobiła się już zbyt długa, jak na jeden dzień? To pora na ustalenie tzw. rzeczy ważnych i ważniejszych.
2. Ustalenie priorytetów
To o tyle ważna kwestia, że dzięki niej będziemy skupieni na konkretnym celu. Najlepszy plan to taki, w którym nie mamy zapisanych niepotrzebnych punktów. Czym one są? Mogą to być czynności, nie wnoszące żadnych wartości do naszego życia (zysku, radości, relaksu, rozwoju). Do tej listy zaliczamy również rzeczy, które zajmują zdecydowanie za dużo czasu, a sprzyjają jedynie prokrastynacji. Przykład? Social media. Jeśli zastanawiamy się, jak mieć więcej czasu, warto je wziąć pod uwagę.
3. Sytuacje awaryjne
Spisany plan daje więcej możliwości organizacyjnych. A sytuacje awaryjne – wydarzenia, których się nie spodziewamy, mogą zaatakować nas znienacka. Nieważne, czy chodzi o niefortunne skręcenie kostki czy zaproszenie na kawę przez koleżankę. To jedna z największych zalet planowania – gdy mamy więcej czasu, będzie nas stać na spontaniczność. A nawet jeśli nie wyrobimy się z obowiązkami danego dnia, to kolejnego już wiemy, do czego wrócić i co trzeba nadrobić. Nie można o tym zapominać, ponieważ kurczowe trzymanie się planu może przynieść odwrotne skutki.
Sprawdź też artykuł o tym, jak zorganizować dzień, żeby uniknąć wypalenia.
Nieważne, czy jesteśmy w swoim życiu na etapie studiów, rodzicielstwa czy może naszą głowę zajmuje praca, to ilość codziennych obowiązków może po jakimś czasie przytłoczyć. Przez pracoholizm cierpi zarówno nasza psychika, jak i ciało, a przewlekły stres ma długofalowe konsekwencje. Organizacja i zaplanowanie wolnego czasu to nie tylko inwestycja w odpoczynek, ale również we własne zdrowie.