Pajączki to problem wielu kobiet. Skłonności do ich powstawania w dużej mierze zależą od genów, mogą do tego przyczynić również nadmierne opalanie, częste gwałtowne zmiany temperatur czy wielogodzinne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach gdzie powietrze jest bardzo suche.
Medyczne metody usuwania tzw. pajączków (rozszerzonych naczynek)
Rozszerzone naczynka najczęściej pojawiają się na twarzy i nogach, jednak mogą wystąpić właściwie na całym ciele. Najlepszą porą na ich usunięcie jest okres od jesieni do końca wiosny, kiedy słońce nie jest jeszcze zbyt mocne. Latem silne promieniowanie UV mogłoby się przyczynić do ich ponownego szybkiego pojawienia się oraz do powstania nieestetycznych przebarwień.
Nowoczesna dermatologia estetyczna oferuje nieinwazyjne i bardzo skuteczne sposoby walki ze szpecącymi naczynkami. Podczas zabiegu ich usuwania stosuje się wiązkę lasera lub światło IPL. Działają one na zasadzie emitowania wiązki promieniowania o określonej długości fali. Jest ono następnie pochłaniane przez hemoglobinę, powodując odparowanie krwi z rozszerzonego naczynka i jego zasklepienie. Podczas zabiegu możesz poczuć lekkie szczypanie w miejscu przyłożenia głowicy lasera, ale potrwa ono tylko chwilkę i nie jest bardzo dokuczliwe bowiem, urządzenie ma funkcję chłodzenia skóry podczas zabiegu, co zdecydowanie zmniejsza dyskomfort.
Aby usunąć małe pojedyncze pajączki, wystarczy zaledwie jeden zabieg. Jeżeli problem jest poważniejszy, konieczne będzie od 2 do 6, w zależności od rozległości zmian.
Jak chronić skórę po zabiegu usunięcia rozszerzonych naczynek?
Przez dwie doby po zabiegu skóra może być nieco zaczerwieniona. W tym okresie możesz zastosować chłodne (ale nie bardzo zimne) kompresy na zaognione miejsca. Powinnaś też stosować dermo kosmetyki do skóry wrażliwej łagodzące podrażnienia cery. Konieczna jest także wysoka ochrona przed promieniowaniem UV. Krem z filtrem 50+ nakładaj codziennie przed wyjściem z domu przez co najmniej 14 dni. Żeby zapobiec ponownemu nadmiernemu rozszerzeniu naczyń, warto stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok. Ponadto stosuj do codziennej pielęgnacji specjalistyczne preparaty przeznaczone do skóry naczyniowej i wrażliwej. Nie przesadzaj z opalaniem, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnuj na rzecz stosowania preparatów samoopalających.
Więcej artykułów o medycynie i zdrowiu znajdziesz w portalu ogólnotematycznym naswiecie.pl.
Jeżeli planujesz wykonanie takiego zabiegu, na 2-3 tygodnie wcześniej, zrezygnuj ze stosowania kremów z retinolem, witaminą C oraz nie pij ziół fotouczulających takich jak dziurawiec czy nagietek. Takie zabiegi nie są niestety tanie- jeden to koszt kilkuset złotych, jednak efekty są spektakularne, więc warto w nie zainwestować. Wybierz sprawdzoną klinikę dermatologii estetycznej, aby mieć pewność, że oddajesz swoje zdrowie i urodę w dobre ręce.