Znaczenie wczesnego wykrywania zapalenia płuc.

Zapalenie płuc jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Dlatego tak ważna jest możliwość wykrycia jej w porę, aby uniknąć ewentualnych powikłań.

Dużym problemem w jego wykryciu jest fakt, że objawy zapalenia płuc są często mylone ze zwykłymi chorobami układu oddechowego, takimi jak grypa.

Co to jest zapalenie płuc?

Ta choroba układu oddechowego występuje, gdy tkanka płuc ulega zapaleniu w wyniku procesu zakaźnego. Stan zapalny sprawia, że tlen nie może przenikać do krwiobiegu tak, jak powinien, co powoduje poważne trudności w oddychaniu oraz uczucie zmęczenia i znużenia.

W zdecydowanej większości przypadków zapalenie płuc jest wywoływane przez pewne bakterie, które ostatecznie atakują płuca. Niektóre wirusy, takie jak grypa, również mogą prowadzić do zapalenia płuc. Jeśli zapalenie płuc ma podłoże bakteryjne, u chorego występują takie objawy, jak silny kaszel i wysoka gorączka. Jeśli zapalenie płuc jest wywołane przez wirusy, u chorego występuje suchy kaszel.

Diagnostyka zapalenia płuc

Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza w przypadku przeziębienia lub grypy, które nie zostały całkowicie wyleczone. W bardzo dużym odsetku przypadków jest to wyraźny znak, że dana osoba może cierpieć na zapalenie płuc. W takim przypadku osoba taka będzie prawdopodobnie musiała przejść prześwietlenie klatki piersiowej i badanie krwi.

Diagnoza pozwoli określić, czy zakażenie ma charakter bakteryjny czy wirusowy. Jeśli przyczyną są bakterie, najlepszym sposobem leczenia są antybiotyki. Dzięki takiemu leczeniu chory może wyzdrowieć w ciągu tygodnia. Zdarzają się jednak przypadki, gdy osoba potrzebuje więcej niż miesiąc, aby w pełni odzyskać siły.

Powikłania po zapaleniu płuc

Zazwyczaj, jeśli zapalenie płuc zostanie wcześnie wykryte i zastosowane zostanie odpowiednie leczenie, chory bez problemu wraca do zdrowia. Zdarzają się przypadki, w których zakażenie może się skomplikować, prowadząc do wielu poważnych konsekwencji.

  1. Wysięk mnogi występuje wtedy, gdy w płucach dochodzi do znacznego nagromadzenia płynu.
  2. Ropień jest spowodowany znacznym nagromadzeniem się ropy w płucach, które kończy się powstaniem torbieli.
  3. Może dojść do zakażenia krwi prowadzącego do zapalenia opon mózgowych.

Wczesne wykrycie zapalenia płuc jest bardzo ważne

Najbardziej narażone na zachorowanie i mogące wystąpić poważne powikłania w wyniku zaawansowanego zapalenia płuc są małe dzieci, osoby powyżej 65 roku życia i nałogowi palacze. Ponadto, mimo wyzdrowienia, istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby. Skuteczne leczenie zapalenia płuc jest czasochłonne, a przebieg choroby bardzo bolesny, więc warto zapobiegać.

Jak zapobiegać zapaleniu płuc?

Istnieje rodzaj fizjoterapii zwany fizjoterapią oddechową, która jest bardzo przydatna w zapobieganiu ewentualnym schorzeniom, takim jak zapalenie płuc. Ten rodzaj fizjoterapii jest niezbędny do utrzymania idealnej drożności dróg oddechowych i usprawnienia wymiany tlenu i dwutlenku węgla. Fizjoterapia oddechowa polega na wykonywaniu serii ćwiczeń oddechowych, które można wykonywać w domu lub u specjalisty. Polega ona na wykonywaniu serii głębokich oddechów kilka razy dziennie w celu zwiększenia pojemności płuc i poprawienia ewentualnych pozostałych infekcji w płucach.

Zapalenie płuc i wczesne wykrywanie – podsumowanie

Bardzo ważne jest, aby w porę wykryć zapalenie płuc, ponieważ w niektórych przypadkach mogą wystąpić pewne powikłania, poważnie zagrażające życiu osoby cierpiącej na tę chorobę. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów należy koniecznie zgłosić się do lekarza w celu zbadania płuc.