Czy podjąć się opieki nad bliską osobą chorą?

Każdy z nas ma wokół siebie jakąś starsza osobę rodziców, dziadków czy też jakieś wujostwo. Dopóki są oni w pełni sił nie musimy się o nich martwić. Co jednak jeśli ich stan zdrowia się pogarsza? Zdarzają się problemy z pamięcią, poruszaniem lub też inne dolegliwości jak nie trzymanie moczu. Czy zastanawiałeś się kiedyś kto podejmie opiekę nad nimi?

O opiece nad bliską osobą

Z reguły w społeczeństwie przyjęła się zasada, że ten kto pomieszkuje z rodzicami, bądź ten na kogo został odpisany posiadany majątek podejmuje się opieki nad rodzicami. Co jeśli opiekę nad chorym chce sprawować kilka osób. Jak podzielić obowiązki sprawiedliwie przy zapewnieniu pełnego komfortu i bezpieczeństwa podopiecznemu.

W dzisiejszych czasach żyjemy bardzo szybko, pracujemy coraz więcej przez co mamy coraz mniej czasu dla siebie. Jak więc w tym zabieganym czasie znaleźć jeszcze miejsce na opole nad chorym. Obecnie coraz popularniejsze stało się wysyłanie chorych do zaufanych ośrodków takich jak uzdrowisko-busko-zdroj.com.pl. Popularne jest także zatrudnienie osoby do sprawowania opieki nad chorym. Nie chodzi tu tylko wobec braku czasu o znalezienie zastępstwa za siebie, ale domniemywa się że opiekun osoby chorej, niesamodzielnej lub niepełnosprawnej posiada niezbędne kwalifikacje i wiedzę do sprawowania takiej opieki.

Opieka a poświęcenie całej doby

W przypadku opieki całodobowej również sprawa staje się bardzo prosta, ponieważ w Polsce otwarło się wiele domów opieki zatrudniającymi oprócz opiekunów także pielęgniarki i lekarzy. Wiele osób ma poczucie winy z racji tego, że nie podjęło się opieki nad bliskim osobiście. Nie czujmy się winni. Bardzo często nie posiadamy odpowiedniej wiedzy czy to teoretycznej  czy praktycznej, aby zapewnić choremu bezpieczeństwo i pełen komfort. Wyspecjalizowany personel zrobi to lepiej. Jednak kiedy bardzo upieramy się nad tym, że sami chcielibyśmy sprawować opiekę nad osoba chorą warto rozejrzeć się za możliwością skorzystania z bezpłatnych szkoleń podnoszących naszą wiedzę w tym zakresie, a ponadto każdy kto chce zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad chorym może otrzymać zasiłek opiekuńczy w nie lada kwocie, ponieważ został on zwiększony do ponad 2 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że którekolwiek z rozwiązań wybierzemy każde z nich będzie wyrazem troski o bliską nam osobę.