Zanim zaczniesz się zastanawiać, w jaki sposób pokochać siebie, odpowiedz sobie na pytanie, czym dla ciebie jest miłość. Co składa się na kochanie innych ludzi? Jak traktujesz osoby, które kochasz? Kiedy już odpowiesz sobie na te pytania, zadaj je ponownie. Tylko teraz zastanów się, ile z wymienionych cech ma twoja relacja z samym sobą. Ile zachowań i uczuć, które mają pokazywać innym, że ich kochasz, wykazujesz w stosunku do siebie?
Znając swoją wartość i mają pozytywną relację z samym sobą, masz większe szanse na szczęśliwe życie. Dlaczego? Ponieważ negatywne czynniki z zewnątrz będą miały na ciebie zdecydowanie mniejszy wpływ. Przykład z życia wzięty – utrata pracy. Jeżeli mamy niskie poczucie własnej wartości, a dodatkowo nie kochamy i nie szanujemy samych siebie, potraktujemy utratę pracy jako osobistą porażkę. Zaczniemy sobie wyrzucać, że to wszystko nasza wina, że jesteśmy nic nie warci, że nie nadajemy się na dobrego pracownika. Takie podejście sprawi, że ciężej nam będzie podjąć próbę znalezienia nowej pracy. Trudniej nam będzie również uwierzyć w swoje możliwości i kompetencje.
A jak do tej sytuacji podejdzie osoba, która zna swoją wartość i ma dobrą relację sama ze sobą? Przede wszystkim, nie potraktuje tego osobiście i nie uzna za ogromną porażkę. Nawet jeśli będzie wiedziała, że mocno przyczyniła się do utraty pracy, potraktuje to jak lekcję i wyciągnie wnioski na przyszłość. Wiara we własne kompetencje i świadomość swoich możliwości ułatwi takiej osobie znalezienie następnej pracy i dalsze robienie kariery.
W której sytuacji wolałbyś się znaleźć? Oczywiście nie życzymy ci utraty pracy. Chodzi jednak o ogólną postawę i radzenie sobie z różnymi życiowymi sytuacjami. Jak wypracować poczucie własnej wartości? W jaki sposób pokochać albo zwyczajnie polubić i zaakceptować siebie? Zacznij od spojrzenia na siebie w sposób obiektywny. Oczywiście, nie jesteś w stanie patrzeć w stu procentach obiektywnie, ani na siebie, ani na kogokolwiek innego. Jesteśmy ludźmi – nie potrafimy w całości pozbyć się subiektywizmu. Postaraj się jednak spojrzeć na siebie z dystansem. Wypisz rzeczy, które w sobie lubisz i te, których nie lubisz. Możesz to zrobić w formie ogólnych cech lub konkretnych sytuacji. Posługiwanie się konkretami ma ten plus, że łatwiej będzie ci korygować rzeczy, których w sobie nie lubisz.
Kiedy już będziesz miał listę, przypomnij sobie, że nikt nie jest idealny. Wszyscy popełniają błędy, mają gorsze dni i cechy, których nie są w stanie zmienić. Spójrz na swoich bliskich. Oni też mają wady i są niedoskonali. A jednak ich kochasz, szanujesz i zwyczajnie lubisz. Ze sobą też możesz wypracować taką relację! Tylko nie możesz być dla siebie zbyt surowy. Staraj się patrzeć na siebie możliwie obiektywnie. Rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Otaczaj się wartościowymi, dobrymi dla ciebie ludźmi. Nieustannie się rozwijaj i pracują nad sobą, uwzględniając swoje potrzeby, plany i marzenia. Pamiętaj, że powinieneś spełniać swoje oczekiwania. Nie mamy, wujka, sąsiadki lub partnera. W ten sposób będziesz w stanie prowadzić szczęśliwsze i bardziej satysfakcjonujące życie. Nie jest to łatwe. Ale osiągalne i warte wysiłku.
Bardzo piękny wpis!