Bądź pewny siebie!

Osoby pewne siebie mają w życiu łatwiej – ta stara zasada sprawdza się doskonale we współczesnym świcie. Dziś pewność siebie i siła przebicia to kwestie bardzo ważne, choć nie każdy człowiek może się takimi cechami pochwalić. Dlaczego niektóre osoby są aż tak pewne siebie? Skąd bierze się tak wielka wiara we własne możliwości?

Pewność siebie, czyli…

Kogo zazwyczaj określamy mianem osoby „pewnej siebie” i jakie cechy kryją się za tym pojęciem? Pewność siebie to poczucie własnej wartości i wiara we własne możliwości. Osoba pewna siebie to osoba, która ma do siebie zaufanie i zna swą wartość. Wie, co potrafi i wierzy w swój sukces. Akceptuje siebie i wciąż pracuje nad swym rozwojem. Taki człowiek ma wielkie szanse na osiągniecie sukcesu i bardzo często osiąga go bez większych przeszkód. Nie narzeka, cieszy się duchowym spokojem… Mówiąc wprost – jest szczęściarzem, któremu ludzie pozbawieni wiary w siebie mogą tylko pozazdrościć przebojowości. Są też doskonałymi przyjaciółmi i partnerami, gdyż – znając poczucie własnej wartości – nie muszą udowadniać czegoś na siłę. Można na nich polegać, gdyż swą siłą chętnie dzielą się z innymi.

Skąd bierze się taka pewność siebie?

Pewność siebie nie jest, niestety, cechą „dostępną” dla każdego człowieka. Nie można się jej nauczyć, nie można jej tez udawać. Człowiek pewny siebie to ktoś, kto naprawdę w siebie wierzy. Dlaczego niektórym przychodzi to tak łatwo? Pewność siebie rozwija się już w pierwszych latach naszego życia, zatem dzieciństwo jest okresem wyjątkowo ważnym dla każdego człowieka. Dzieci chwalone i zachęcane do podejmowania nowych wyzwań są zazwyczaj bardziej pewne siebie w dorosłym życiu. Łatwiej im dążyć do sukcesu, gdyż już w pierwszych latach życia skutecznie motywowano ich do realizowania swych ambitnych planów. Osoby, które w dzieciństwie były zniechęcane do podejmowania nowych wyzwań lub też miały problemy z odnalezieniem się w grupie rówieśniczej, nad swą samooceną muszą ciężko pracować. W ich przypadku pewność siebie jest czymś, co buduje się latami.

Jak wzmacniać pewność siebie?

Choć nie każdy z nas od dzieciństwa zachwyca otoczenie swą przebojowością i śmiałością, każdy z nas może nad tą cechą popracować. Nie można się nauczyć bycia pewnym siebie, można jednak popracować nad swą samooceną. Pomóc mogą nam tu zarówno ćwiczenia związane z psychiką, jak i ćwiczenia fizyczne. Atrakcyjny wygląd dodaje przecież pewności siebie i sprawia, że łatwiej jest nam budować od podstaw poczucie własnej wartości. By móc cieszyć się tak cennym poczuciem pewności siebie należy tez nauczyć się trudnej sztuki przyjmowania krytyki. Narażeni są na nią przecież wszyscy – nawet ci, którzy na brak poczucia własnej wartości nie mogą narzekać.